Buddy kodex obsahuje základní pravidla kterými se všichni řídíme. Než se ponoříš hlouběji do informací o tom jak být dobrým buddym, prosím věnuj jim pozornost a měj je neustále na paměti.

Zbytek stránky můžeš použít aby sis udělal představu co se od tebe očekává. Taky tady najdeš Buddy cookbook - určitě si ho projdi, obsahuje téměř švechny informace které jako buddy budeš potřebovat.

Před příjezdem

Je třeba svého zahraničního studenta kontaktovat co nejdříve před příjezdem, protože někdy se stane, že on je na dovolené, pak jsi na dovolené ty, a najednou jsou jen dva dny na to, abyste spolu vše vyřešili. Pak spoustu věcí zapomene a ty kvůli toho budeš muset o to více s ním běhat po obchodech apod. Proto pamatuj, že čím dříve své studenty kontaktuješ, tím lépe pro všechny strany!

Neustále zdůrazňuj důležitost účasti na Orientation Days! Je to dobré nejen pro studenta, ale i pro tebe - budeš mít mnohem méně práce s papírováním. Na OD totiž nejen vyřeší veškeré papíry v jeden den, ale taky na neoficiálních akcích pozná všechny ostatní zahraniční studenty, a pak už jsou tví buddíci často mnohem samostatnější, protože toho mnoho vyřeší ve skupině přátel ze své země.

Řekni svému studentovi o webu esnvsb.cz, protože projde-li si ho, nejspíše už na tebe nebude mít skoro žádné otázky. Usnadníš si tak práci a můžete se bavit i o jiných věcech, než je škola a ubytování.

Vytvořili jsme dokument, který ti všechno usnadní: Souhrn všech informací, které by se k zahraničním studentům měly dostat - jmenuje se Survival Guide. Pravděpodobně ho už dostal ale vždy se raději přesvěč, případně mu ho předej, opět se tak vyhneš zbytečným otázkám. Sám si dokument projdi a postrádáš-li nějakou důležitou informaci, kontaktuj nás na hr@esnvsb.cz. Dokument najdeš v sekci pro zahraniční studenty tady na webu.

Nezapomeň svému studentovi říct, ať se přidá do Whatsappové komunity, která je pro každý akademický rok nová: vždy má tvar ESN VSB - TUO (akademický rok) a sám se do ní taky přidej, ať jsi v obraze, co se děje. Řeší se zde každá situace, do které se zahraniční studenti dostanou a taky zde chodí avíza o pořádaných akcích.

Po příjezdu

Vyzvednout studenta stačí v Ostravě, nemusíš pro něj jet na letiště. Odkaž ho na náš web, kde najde podrobnosti o tom, jak se z nejbližších letišť dostat do Ostravy (konkrétně zde), případně mu sám poraď. Mysli na to, že studenti jsou často po dlouhé cestě unaveni, a dají přednost taxíku - měj připravené číslo na taxikáře, u nějž znáš cenu, a dej svému studentovi na výběr, jestli chce jet MHD, nebo taxíkem za danou cenu.

Nemůžeš-li svého zahraničního studenta v daný den vyzvednout, najdi si za sebe náhradu - ať už jiného buddyho, nebo svého kamaráda, každopádně spolehlivého člověka!

Většina zahraničních studentů bydlí na kolejích. Pokud přijedou v době, kdy není Accommodation Office otevřená (večer nebo o víkendu), dostanou provizorní pokoj. Pokud s ním nejsou spokojeni, mohou pak následující pracovní den jít na Accommodation Office vyřídit si jiný pokoj, to už zvládnou sami. Někdy se jim nelíbí spolubydlící, někdy pokoj. Vysvětli jim, že je to jen na jednu noc (případně na víkend, mají-li tu smůlu, že přijedou v pátek večer), a že pak si sami vyberou. A taky že během semestru se mohou po nahlášení měnit podle toho, s kým se spřátelí. Pokud tvůj student trvá na tom, že v daném pokoji nebude spát ani jednu noc (i to se stává), zkus pokorně požádat na recepci A, zda by mu mohli pokoj vyměnit.

Reakce zahraničních studentů na koleje bývají občas velmi silné, zejména u těch, kteří jsou zvyklí na zcela jiné standardy. Zachovej se jako správný buddy, což znamená v překladu "kámoš", a zkus svého studenta přimět, aby se na to díval z té lepší stránky - všichni erasmáci jsou tu pohromadě, denně spolu snídají, obědvají, večeří, dělají movie nights, párty, a za týden mu ani nepřijde, že je jeho pokoj malý, nebo spolubydlící divný, protože stejně bude většinu času trávit jinde se svými přáteli.

Vízum

Pokud tvůj student potřebuje k pobytu zde vízum, měl bys s ním do tří dnů od jeho příjezdu zajít na cizineckou policii. Povinnost hlásit své ubytované mají sice koleje, ale stává se, že se tak nestane. Proto pro svůj klid a hlavně klid tvého studenta věnuj chvilku času tomu, že jej zavedeš do Vítkovic (zastávka Český dům) a pomůžeš mu se "zlegalizovat". Není to na dlouho, většinou zde fronty nebývají. Zároveň pak svého studenta upozorni, ať řeší prodlužování víza s dostatečným předstihem (minimálně 2 měsíce), bude-li zde chtít zůstat déle, aby se pak vyhnul problémům.

I buddies si musejí pomáhat...

Pokud jdeš se svým studentem třeba na cizineckou policii, bude od tebe velmi milé, když s sebou vezmeš i další studenty. Usnadníš tak práci nějakému buddymu, který pak zase na oplátku může suplovat za tebe, až ty nebudeš mít čas. Proto kdykoli se svým studentem jdeš někam, kam možná potřebují i jiní, zeptej se ve Facebookové skupině (ESN VŠB-TUO Buddies), zda se někdo přidá.

Stejně tak všichni ocení tvou aktivitu ve Whatsapp skupině. Pokud se někdo na něco ptá, nejsou to jen aktivní členové ESN, kteří jsou kompetentní odpovídat. Neboj se reagovat na dotazy zahraničních studentů, lépe si tě díky tomu zapamatují a je pak snazší se s nimi zpřátelit.