Zuzana Černikovská - Holandsko, Finsko
Nejdříve jsem vyjela do Holandska přes Erasmus a pak do Finska přes grant MŠMT. Princip obou programů je podobný, liší se jen lejstra, která člověk vyplňuje. Mě větší problém než papírování dělalo vedení katedry - byla jsem první student vyjíždějící na Erasmus z naší katedry. Musela jsem doslova bojovat za to, abych mohla vyjet a nemusela proto protahovat studium. Když se na to zpětně podívám, bez váhání můžu říct, že to stálo za tu příšernou námahu. Erasmus mi kromě přátel a zážitků přinesl taky velký posun v osobním životě - člověk si tam ujasní priority a pozná i jiný přístup k životu, než jaký zná ze svého domova.
Klára Gemelová - Belgie
Na Erasmus jsem vždycky chtěla, takže když jsem prošla testy, neváhala jsem. Trochu jsem se bála financí, ale nakonec jsem z vastního platila jen tolik, co bych stejně zaplatila za pronájem a ostatní výdaje na žití tady v Česku. Největší posun pro mě byl v oblasti kariéry - prestižní škola v Gentu výrazně vylepší mé CV. Ale zároveň to pro mě znamenalo mnoho i z hlediska přátel - i teď, dlouho po Erasmu se pravidelně navštěvujeme a jsou to nejsvětlejší momenty léta.
Marta Ochmanová - Slovinsko
Nejdříve jsem se asi dva roky odhodlávala vyjet. Vždycky v tom byl nějaký háček - prošvihla jsem deadline nebo jsem započala průběžné studium na jiné škole. Pak jsem se ale "hecla" a vše vyřídila a najednou se mi tam hrozně nechtělo, i když už jsem měla za sebou to příšerné papírování, které pro mě bylo úplně největší překážkou, spolu s naprosto nedostatečnou znalostí angličtiny. Nakonec jsem ale kromě jednoho semestru přes Erasmus strávila v Mariboru ještě další rok přes CEEPUS a nyní se živím mimo jiné i tím, že jezdím do Slovinska překládat obchodní jednání.
Barbora Mázová - Švédsko, Anglie
Poprvé jsem vyjela na semestr do Švédského Malmö. Ze semestru byl rázem rok a návrat do Česka se mi vůbec nezdál. Přítel se navíc dostal na školu v Anglii, a tak jsem si i já našla pracovní stáž v Londýně a opět vyjela na další rok přes pracovní Erasmus. V práci jsem se chytla, takže jsem zůstala i po skončení stáže a vypadá to, že se tady zabydlím na mnohem déle. Nejlepší na tom je, že mě tady v Londýně uživí pouhé dva dny v práci týdně a zbytek času můžu věnovat tomu, co mě naplňuje.
Halina Kajzarová - Holandsko
Vždycky mě lákalo vycestovat, ale teprve po tom, co jsem poznala několik zahraničních studentů na VŠB-TU Ostrava jsem se opravdu rozhodla a začala jednat. V Amsterdamu jsem strávila tak skvělý rok, že jsem po návratu nechtěla přestat žít ten život, a přidala jsem se k ESC, a tím i ESN, díky kterému jsem pak mohla dále cestovat za minimální náklady, třeba do Ankary. Momentálně si hledám ideální místo pro svou pracovní stáž v zahraničí, protože nastal čas, abych sbírala nejen y osobní, ale taky pracovní zkušenosti.
Tomáš Pavelka - Slovinsko, Estonsko
Původně jsem chtěl do Skandinávie, ale z referencí od přátel jsem věděl, že bych to finančně utáhl jen tehdy, kdybych se velmi uskrovnil. To jsem ale nechtěl, chtěl jsem zažít Erasmus jako takový, a proto jsem se rozhodl pro Slovinsko, které je finančně mnohem přívětivější a taky je to země s krásnou přírodou. Problém ale nastal, když se moje papíry ztratily někde cestou ze Slovinska do Ostravy, takže když jsem dojel do Mariboru, dva měsíce jsem byl bez stipendia a musel žít z vlastního. Vše se ale nakonec vyřešilo a tuším, že školy od té doby vše posílají doporučeně. Bydlet v cizině se mi tak zalíbilo, že teď mířím na EVS do Estonska!
Follow us