Chceš-li se stát buddym zahraničního studenta, nemusíš udělat nic víc, než kontaktovat našeho HR na mailu hr@esnvsb.cz. Pozorně si přečti i etický kodex buddyho. Pokud vše odpovídá, jsi vřele vítán mezi námi.

Mimochodem, aktuálně není potřeba psát naší HR na mail, postačí registrace zde.

Jaké jsou povinnosti buddyho?

 

Svého studenta kontaktuješ už před příjezdem a předáš mu informace, které od nás dostaneš. Pak ho vyzvedneš na vlakovém či autobusovém nádraží v Ostravě a zavedeš jej do místa, kde bydlí (většinou koleje v Porubě). Tam mu pomůžeš s ubytováním a řekneš mu, kde si může zajít nakoupit, kam si může zajít na internet atd. Veškeré papíry, karty, měsíčník a podobně se řeší na Orientation Days, kde být můžeš nebo nemusíš. Účast je výhodná v tom, že poznáš spousty zahraničních studentů. Pak už během semestru je to více méně na tobě, jestli si se svým buddym sedneš natolik, abyste se stýkali, nebo si najdeš jiné zahraniční přátele. Pokud se na tebe tvůj buddy ale obrátí s prosbou o pomoc (lékař, cizinecká policie apod.), nezapomeň, že jsi stále jeho buddy.

Co když zrovna nemůžu?

Pokud jsi zrovna mimo Ostravu nebo z jakéhokoli důvodu nemůžeš svému studentovi pomoci, není problém za sebe někoho sehnat, ať už jiného buddyho z tvé či jiné fakulty, nebo svého kamaráda, který však musí být spolehlivý!

Jak moc musím umět anglicky?

Nemusíš mluvit jen anglicky, vybereš-li si Španěly, bav se s nimi španělsky, s Rakušany německy, pokud umíš. Ale univerzálním jazykem je mezi všemi zahraničními studenty angličtina. Vůbec nevadí, pokud mluvíš lámanou angličtinou, naopak, jde přece o to, se to naučit. Neváhej do toho skočit po hlavě a dohnat své jazykové mezery se zahraničními studenty a taky v našem FILLUP Programu. Nikdy není totiž pozdě.

Co z toho budu mít?

Výhod, kterých se všem buddies dostává, je mnoho.

Shrňme ty nejvýraznější:

Získáš ESNcard, díky které máš slevy nejen na naše akce, případně i vstup zdarma, ale taky platí jako slevová karta v některých obchodech. (Více na našem webu) Mít přátele všude ve světě je úžasná věc. O prázdninách je pak můžeš navštívit a věř, že pokud jsi jim dobře pomáhal ty tady, oni se o tebe postarají zase tam. Většinou ti nabídnou ubytování a udělají ti skvělého průvodce.

Budeš-li chtít, můžeš jet i na některý z výletů se zahraničními studenty zdarma. Stačí se zapojit do organizačního teamu a můžeš jet do Prahy, na Jižní Moravu nebo třeba v rámci kraje do Štramberka.

Naučíš se cizí jazyk používat, což je dnes v zaměstnání podmínka, ač většina mladých stále ještě pořádně mluvit neumí. Je to velká výhoda pro tvůj životopis!

Zalíbí-li se ti práce se zahraničními studenty, můžeš se začít podílet i na chodu organizace ESN, odkud můžeš vystoupat i výše - dokonce až na mezinárodní úroveň, kde jsou tito manažeři dobře placeni v Brusselu. A není to přehnané, většina těch, kteří nyní vedou mezinárodní úroveň, nejspíše taky začali jako buddies...

Kromě nových přátel v zahraničí taky s největší pravděpodobností potkáš Čechy, kteří mají stejné zájmy, jako ty. Cestování, poznávání cizích kultur, učení se cizím jazykům...